Projekt „Kawiarenka Integracyjna” nasza fundacja realizuje od maja roku 2022. Projekt jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Nasz projekt ma na celu wsparcie procesu integracji cudzoziemców, w szczególności obywateli państw trzecich, takich jak Ukraina, ze względu na ich znaczącą obecność w regionie. Projekt realizowany jest w Tychach i skierowany jest przede wszystkim do cudzoziemców zamieszkałych na terenie województwa śląskiego, w szczególności pochodzących z Subregionu Centralnego województwa śląskiego.
Istotą tej inicjatywy jest pomoc cudzoziemcom w ich podróży integracyjnej w Polsce poprzez zapraszanie ich do udziału w niezliczonych działaniach pod parasolem „Kawiarenki Integracyjnej”. Działania te obejmują szkolenia językowe, wydarzenia kulturalne, animacje społeczne, warsztaty rozwojowe i spotkania informacyjne. Udział w tych wszechstronnych przedsięwzięciach wzmocni ich kompetencje językowe, kulturowe i społeczne, ostatecznie łagodząc dyskryminację i wykluczenie, z którymi mogą się spotkać.
Chociaż projekt z natury koncentruje się na cudzoziemcach, jest on również skierowany do społeczeństwa przyjmującego, co oznacza, że szersza społeczność lokalna jest odbiorcą różnych działań kulturalnych i animacyjnych, co czyni ich integralną częścią tej inicjatywy.
Projekt ma na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat niezliczonych korzyści płynących z obecności cudzoziemców w Polsce. Służy jako katalizator do inicjowania działań na poziomie regionalnym promujących dialog międzykulturowy, wspierających wzajemne zrozumienie i wzbogacających kulturową tkankę społeczności.
Zagraniczni uczestnicy, dzięki zaangażowaniu w działania Kawiarenki, będą mieli okazję wzbogacić swoje umiejętności językowe, zrozumienie kulturowe i zdolności społeczne. Jednocześnie projekt ten będzie działał jako antidotum na dyskryminację i wykluczenie, kultywując środowisko akceptacji i dialogu wielokulturowego.
Poprzez zainicjowanie dialogu i oferowanie inicjatyw wspierających, dążymy do stworzenia harmonijnego ekosystemu, w którym celebrowana jest różnorodność, a różne kultury łączą się, aby dzielić się, uczyć i wspólnie rozwijać. W tym projekcie nie chodzi tylko o wspieranie pozytywnych relacji między mieszkańcami i obcokrajowcami, ale także o podkreślenie wzbogacających możliwości, które tkwią w różnorodności.