Witamy w Polsce, Witamy w Zjednoczonej Europie

Niedawno w ramach Kawiarenki Integracyjnej zakończyliśmy cykl trzech wyjątkowych warsztatów pod tytułem „Witamy w Polsce, Witamy w Zjednoczonej Europie”, które zostały przygotowane specjalnie dla cudzoziemców mieszkających w Tychach i okolicach. Naszym celem było przybliżenie uczestnikom zasad funkcjonowania Unii Europejskiej oraz roli Polski w tej strukturze, ze szczególnym uwzględnieniem prawa unijnego i funduszy europejskich.

W warsztatach skupiliśmy się na podstawowych aspektach prawa unijnego i zasadach funkcjonowania funduszy europejskich, które mają kluczowe znaczenie zarówno dla rozumienia mechanizmów UE, jak i dla codziennego funkcjonowania w Polsce. Dodatkowo, część wykładowa obejmowała prezentację i omówienie polskiego systemu administracyjnego, w tym organizacji państwa, władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także samorządu terytorialnego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podziałem na województwa, powiaty i gminy, co ma duże znaczenie z punktu widzenia imigranta.

Podczas spotkań poruszyliśmy także kwestie związane z funkcjonowaniem polskiej sceny politycznej. Wyjaśnialiśmy niuanse i specyfikę polskiego życia politycznego, co jest szczególnie istotne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w Polsce i chcą lepiej zrozumieć realia kraju, w którym zdecydowali się żyć i pracować.

Warsztaty „Witamy w Polsce, Witamy w Zjednoczonej Europie” zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników. Zainteresowanie tematyką oraz aktywny udział w dyskusjach pokazały, jak ważne jest prowadzenie tego rodzaju edukacyjnych inicjatyw, które pomagają cudzoziemcom lepiej zrozumieć Polskę i jej miejsce w Europie.

Mamy nadzieję, że nasze warsztaty będą miały długofalowe pozytywne skutki, zarówno dla uczestników, jak i dla szerszej społeczności, przyczyniając się do budowania mostów zrozumienia i współpracy między różnymi kulturami i narodowościami w Polsce.

Projekt „Kawiarenka Integracyjna” – wsparcie cudzoziemców w procesie integracji w polskie społeczeństwo jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zobacz również

Katowicki Słonecznik

W sercu Katowic zrodził się wyjątkowy projekt – Katowicki Słonecznik, jednorazowe wydanie czasopisma stworzonego przez młodych ludzi z Ukrainy i Polski. Ten limitowany nakład 100

Targi Książki w Katowicach 2023

Targi Książki w Katowicach 2023 W dniach 3 – 5 listopada 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się wielkie wydarzenie dla miłośników

PoWoli do integracji

Jest nam bardzo miło poinformować, że od 1 listopada roku 2023 realizujemy projekt pt PoWoli do integracji dofinansowany w ramach programu „Wspieramy Ukrainę”, utworzonego przez